kontakt

1260 992

předaných Kč

bude 9.

bazar

5000

návštevníků

15 podpořených

projektů

Před nějakou dobou jsem vyřazovala oblečení, tak jako to mám zhruba jednou za rok ve zvyku, a můj přítel Jordan najednou dostal nápad: "Proč neoslovíš kolegy z branže a neuděláš velký bazar, díky kterému bys mohla někomu pomoci?" Bylo to v době, kdy jsem se intenzívně zabývala otázkou, zda má moje existence smysl, zda jsem zvolila správnou profesní i osobní cestu a zda se - bez jakékoli nadsázky - mohu považovat za člověka, který je v něčem prospěšný pro společnost.

 

Vzápětí jsem se ozvala dvacítce osobností, kterých si lidsky vážím především za to, že si -v rozbouřených vlnách českého show-businessu- dokázaly zachovat klidnou mysl a dobré srdce. Jako první mě napadla jména jako Jiří Mádl, Jiří Menzel nebo Honza Hřebejk.

 

 

 • Celý text zde:

  A tak vznikl první bazar, 24.května 2014. Každá z pozvaných tváří donesla oblečení, nádobí, doplňky, dětské hračky či suvenýry z cest, a většina z nich se dokonce zhostila role prodejců! Dorazily asi tři stovky lidí, od nichž jsme dohromady vybrali 205 500kč. Ceny prodávaných věcí se přitom pohybovaly v symbolických částkách v řádu stovek korun!

   

  98 000kč putovalo krze Nadaci Nova do neziskovky SOS Vesničky, která díky domu vybudovala jeden dětský pokoj v SOS Sluníčku v Karlových Varech. Zbylých 107 500kč jsme poslali na program SOS Sýrii organizace Člověk v tísni. Pro představu: za 11 000kč se v Sýrii napeče denní dávka chleba pro 600 rodin (cca 3600 lidí), za 22 000kč se dají pořídít školní brašny a pomůcky pro 100 dětí, za 35 000kč dostane 20 rodin (cca 120 lidí) jídlo na měsíc, a 54 000kč stojí měsíční dávka kojenecké výživy pro 500 dětí.

   

  Na druhém, Vánočním bazaru už bylo téměř 3000 lidí, bazar doprovázela hudební vystoupení (Ewa Farna, Adam Mišík, Debbi, Dannie, Martin Písařík, Iva Pazderková, Matěj Ruppert a mnoho dalších), šéfkuchař Patrik Havlíček navařil několik set porcí luxusních jídel (tatarák z kraba, Serrano šunku s lanýžovým olejem či zvěřinový guláš...) za stovku, cvičila se jóga, návštěvníci se mohli fotit se svými oblíbenými tvářemi ve fotokoutku, ze svých knih předčítali mladí autoři, dražbu moderovali úžasní Petr Prokop a Ondřej Cihlář z divadla VOSTO5... A na konci dne jsme spočítali celkový výtěžek 405 000kč! Tentokrát jsme peníze rozdělili mezi program "5P" Národního dobrovolnického centra, kam jsme přes Nadaci Nova poslali 200 000kč, a program "Lepší škola pro všechny" organizace Člověk v Tísni, který jsme podpořili částkou 205 000kč.

   

  Mým původním záměrem bylo, pořádat bazar jednou ročně. Nadšení neziskovek, kterým pomáháme, známých tváří, které se ochotně zapojují, i lidí, kteří s námi přicházejí strávit den a odcházejí s jiskrou v očích, mě ale naplňují natolik silnou energií, že jsem se rozhodla udržet tempo dvou bazarů ročně, dokud mi síly stačí... Mám totiž stále na paměti, že jsem se jen náhodou narodila v zemi, kde je mír, do láskyplné rodiny, že netrpím hladem ani zimou, a že to bohužel není samozřejmost. Je tedy mou povinností pomáhat těm, kteři si svůj osud nevybrali, a přitom trpí citovými, duchovními či materiálními nedostatky.

   

   

  Cítíte to podobně a není vám jedno, co se děje kolem nás? Pak neváhejte a přijďte na příští bazar,

  14.12. od 14:00m do 22:00 v Hudební divadle Karlín.

   

  Těším se na vás, na vaše rodiny, přátele a úsměvy na tvářích.

   

  Ze srdce,

   

  Vaše Emma Smetana